Kranio-sakrální osteopatie

 

Spousta lidí se mě ptá, co to je, ta Kranio-sakrální osteopatie (CST)? Zajímá je, co jim přinese, a jak jim může pomoci.

Co CST přínáší do mého života?

Často tak přemýšlím, jak v jedné, dvou větách sdělit to, co mi přináší. Jak jim popsat vnitřní klid následující po ošetření, větší trpělivost, jasnost v okamžicích rozhodování se, které časem při pravidelných terapií přicházejí. Jak sdělit, že mi také otevřela dveře do nového světa sebepoznání.

Z mysli se mi vynořují vzpomínky, co mně osobně CST přinesla. Jak odkrývá moji 13. komnatu, kterou bych raději neměla a často jsem ji odsuzovala. Ale ona se drala z mého nitra na povrch a volala: " I já jsem tvou součástí." CST mi podává pomocnou ruku přijmout se taková jaká jsem, pracovat se svými temnými stránkami a být v souladu se svým já.

Jak CST pracuje a odkud pochází?

CST pochází z USA. Využívá objevu pulzace mozkomíšní tekutiny. Tato tekutina je umístěna v mozku a v páteři a Dr. Upledger objevil, že pulzuje 8-10 krát za minutu. Při pulzaci se celé tělo rozpíná a všechny spoje, klouby a lebeční švy se otvírají. V tento okamžik můžeme prostřednictvím vědomé stimualce určitých bodů a zón nabídnout tělu harmonizační proces. A to tak, že tělo samo si hledá svůj nejideálnější stav optimálního napětí a harmonie.

Je to velmi jemná procedura, prováděná lehkým dotekem, pod 5g přítlakem. Nepoužívá se invazivní síla. Během ošetření tedy držím části těla tak dlouhou, až se neprůchodné nebo omezené oblasti uvolní.

Má první zkušenost s CST

Poprvé jsem se setkala s CST v mých 20ti letech, kdy jsem stále měla nepravidelnou menstruaci. Odmítla jsem brát antikoncepci pro harmonizaci mé menstruace, a rozhodla jsem se hledat pomoc jinde. Má kamarádka, která se tehdy CST zabývala, mi nabídla pomoc. Během ošetření mi držela pánev. Nevím, jak dlouho mou pánev držela, protože jsem při ošetření usnula. Každopádně jsem se po probuzení cítila velmi zklidněná. A ráno mě překvapilo mírné špinění na kalhotkách. To byla pro mě první známka toho, že CST funguje. CST se tehdy stala jedním z nástrojů k léčbě mých menstruačních problémů.

S CST jsem se blíže seznámila během studia Shiatsu, a to díky Inge Schubert, která mi svojí prací ukázala zcela jiný pohled na vnímání těla a duše. CST mně zcela pohltila a já ji začínala nabízet svému okolí a lidem, kterí ke mně přicházeli na terapie. Mým velkým snem, bylo  poznat CST blíže, jak říkám od A po Z.

Práce s dětmi

Blíže poznat CST  mi bylo umožněno po návratu po mateřské dovolené do práce. Pracuji s dětmi s těžkým mentálním i tělesným postižením. Jsou to děti starší 4 let, žijící v domově bez rodičů, odkázání na pomoc pečovatelek s již rozvinutými svalovými kontrakturami, určitými vzorci pohybu, často s autismem či epilepsií. Stále více jsem vnímala, že tyto děti dosáhli již svého limitu co se týče fyzické úrovně. Vnímala jsem, že CST jim může nabídnout další rozměry uvědomění si svého těla a já zažádala v rámci vzdělávání o možnost studia CST, což mi bylo umožněno a já jsem za to nesmírně šťastná.

Kurz u Radka

Tak se ocitám na kurzu Radka Neškrabala, který mně a dalším účastníkům předává své zkušenosti. Pro mě velmi cenné, protože sám více jak 20 let pracuje s handicapovanými dětmi.

Během kurzu na sobě zkoušíme jednotlivé techniky, často se otevírají témata ukrytá v nitru každého z nás, někdy se tak ale neděje, a přichází příjemný pocit "mořských vln".  A víte, co se mi přihodilo?

Na jednom z posledních ošetření během kurzu, kdy jsme ošetřovali oblast hlavy, se mi objevily vzpomínky z dětství, z období mé puberty. Tehdy jsem se budila ze spánku s pocitem, že mi roste hlava. 

Během ošetření se znovu tyto pocity začaly objevovat. Spolu s nimi i strach, co se bude dít. Radek si k nám přisedl, přechytl do svých dlaní mou hlavu a vedl pozornost k mému zdroji. Věděli jste, že každý z nás má svůj zdroj, ze kterého může čerpat v těžších chvílích? Radek nadále držel mou hlavu a já vnímala, jak se pocity růstu hlavy vytrácejí, až nastal klid. Absolutní ticho.

Cítila jsem se poté jako znovuzrozená. V oblasti mé hlavy se objevil čistý nepopsaný list papíru. Ta úleva a poznání světla byla velmi obohacující.

Komu je tedy CST určena?

 • Novorozeňata, děti,
 • děti s ADHD a různými odchylkami od správného psychomotorického vývoje,
 • autismus, epilepsie,
 • dospělí,
 • bolesti hlavy,
 • premenstruační sy, nepravidelná menstruace,
 • bolesti zad,
 • lidé v kómatu,
 • umírající.

Jak se po CST klient cítí?

 • Navození vnitřního klidu,
 • emoční a fyzické uvolnění,
 • uvolnění stresu,
 • aj.

Kontraindikace: akutní krvácení do mozku.

 

Lenka Podolinská

fyzioterapeut, autorka Pěti tantrik - jóga pro silné pánevní dno
Myslím si, že jsem toho naspala již dost. Nejlépe je vyzkoušet CST na vlastní kůži a zažít něco nového. Třeba u mě :-), tel. 774 657 175, či jiného kranio-sakrálního terapeuta