Začněte psát zde...

Shiatsu

Co to je shiatsu?

Shiatsu je masáž stará téměř 5000 let. Původ se datuje do staré Číny, do své dnešní podoby se vyvinula v Japonksu.

Jedná se o tlakovou masáž, doslovně znamená tlak prsty shi = prst, atsu = tlak.

Při masáži se ale nepracuje jenom prsty, ale také celými dlaněmi, chodidly, někdy i lokty. Provádí se jemné protažení svalů a pohyby kloubů bez vůle klienta.

Na našem těle probíhá 12 akupunkturních drah.  Tyto dráhy mají funkci jako potrubí, jimiž má harmonicky protékat životodárná energie Ki. Pokud je někde "potrubí" ucpané, energie je zablokována, dochází k disharmonii a následně k nemoci. Shiatsu má pro každou dráhu speciální postupy a techniky.

Jak taková masáž probíhá?

Nejrpve se dělá pohovor s klientem.

Následuje diagnostika ze zad, bříška (tzv. hara) a jazyka, kde se reflexně odráží kvalita našich vnitřích orgánů. Terapeut pak vyhodnotí nejsilnější a najslabší orgán, na jejichž akupunkturních drahách během shiatsu pracuje.

Na první pohled by se zdálo, že shiatsu působí jen na fyzické úrovni člověka, ale není tomu tak.

Celou svojí bytostí vnímáme doteky, a pokud dokážeme vzdát kontrolu nad svými emocemi a tělem, mnohdy vypluje na povrch příčina našich trápení, nemocí, uktyrá "hluboko pod kůží". Shiatsu tak působí pozitivně i na naši psychiku.

Shiatsu je vždy ošetřením celého těla. Pracuje se v leže na zádech, břichu, boku i v sedě.

Ošetření trvá 90 min, provádí se v bavlněném oblečení, které si klient přinese.

Je každé ošetření stejné?

Můžu říct, že ne. Každé ošetření je jiné, protože i my a vše kolem nás je v neustálé proměně, v cyklu zrození a smrti. Tak jako v přírodě např. jedno kvítí umírá, aby druhé semínko mohlo vzklíčit, tak i shiatsu nám pomáhá, abychom staré věci nechaly s láskou umřít pro příchod nových zázračných příležitostí.

Co přineslo shiatsu mně?

Ke studiu shiatsu jsem se přihlásila na Vysoké škole. Když jsem poprvé přijela na pětidenní seminář, byla jsem jako Alenka v říši divů. Přijížděla jsem jako holka milující pouze červenou a černou barvu, nevěřícně jsem koukala na objímající se lidi a doufala, že mě nebude nikdo chtít obejmout.

Kdyby mi někdo řekl, že za rok budu stát na jejich místě, a s otevřenou náručí přijímat lidi, asi se mu vysměji. Ale tak se také stalo.

Můj život se začal měnit. Během studia a následně i při praktickém provádění masáží se z mého nitra draly na povrch dlouho potlačované emoce. Nedalo se s nimi bojovat. Byla jsem připravená. Mé tělo se začalo učit je přijmout, zpracovat je a především jsem se začala učit odpouštět.

Nejdříve ostatním, pak rodičům a největším oříškem pro mě bylo umění odpouštět i sama sobě.

Na celý můj dosavadní život jsem se žačala dívat z jiné perspektivy. Začala jsem mít úctu ke svému tělu a časem se měnil i můj postoj k menstruaci a sexu. Víc jsem chápala mé rodiče a to, proč se v daných situacích ke mně určitým způsobem (v mých očích tehdy nevhodným) chovali. Hledala jsem význam mých ztroskotaných vztahů a snažila se porozumět sama sobě.

Shiatsu bylo prvním krokem na mé cestě. I díky němu jsem nyní tam, kde jsem.

Pro koho je shiatsu vhodné?

Shiatsu je vhodné pro všechny lidi - děti, dospělé, těhotné ženy (vyjímkou je 1. trimestr), staré i umírající lidi.

Jak nám může shiatsu pomoci?

Shiatsu nám může pomoci zmírnit bolesti, nemoci. Pokud se klient chce i aktivně podílet na své změně (úprava životosprávy, pohyb, pozitivní myšlení), tak je to vždy přínosem.

Vyzkoušejte a zmírněte svoji bolest:

 

Lenka Podolinská

fyzioterapeutka, autorka Pěti tantrik - jóga pro ženy
Vřele doporučuji najít si terapeuta shiatsu ve svém okolí a shiatsu vyzkoušet. S jakýmikoliv dotazy se můžete na mě obrátit prostřednictvím emailu lenia@seznam.cz. Přeji vám mír v duši.